EĞİTİM

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda Eğitim faaliyetleri çerçevesinde kurumumuzda tutuklu/hükümlülere yönelik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile 1. ve 2. kademe "Okuma-Yazma, İngilizce, Türkçe, Din Kültürü ve Satranç kursları dönem dönem açılmaktadır. Ayrıca kurumumuzda iş ve meslek kursu olarak "Aşçı yardımcılığı" kursu ve diğer meslek kursları tutuklu/hükümlülerin talepleri doğrultusunda açılmaktadır.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda Açık Ortaokul, Açık Lise, Açık Öğretim Fakültesi ile Açık ve Uzaktan Eğitim faaliyetleri sürekli olarak devam etmekte, Açık ve Uzaktan Eğitim için ayrıca Bilgisayar kullanımı için sınıf oluşturulmuştur.

 

KÜTÜPHANE FAALİYETLERİ

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda tutuklu/hükümlüler iki haftada bir saat olmak üzere kurum bünyesinde bulunan, içerisinde her türlü bilgiyi bulabilecekleri 4400' den fazla kitabın yer aldığı kütüphaneden yararlanabilmektedirler. Ayrıca 15 günde geri teslim etmek şartı ile her tutuklu/hükümlüye odalarına götürmek üzere en çok üç kitap verilmektedir.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanemizde kurumca tahsis edilen beş adet günlük gazete bulundurulmaktadır. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlardan kurumumuza gelen aylık gazete ve dergilerden yararlanabilmektedirler.

 

 

ATÖLYE FAALİYETLERİMİZ

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda barındırılan tutuklu/hükümlüler talepleri doğrultusunda kurumumuz bünyesinde faaliyet gösteren Çini, Bakır, Resim, Hamak, Bilgisayar Tamir Bakım, Sıhhi tesisat, Ağaç işleri ve Bağlama yapım atölyelerinden faydalanabilmektedirler.

 

 

SPOR

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda barındırılan tutuklu/hükümlüler açık havada daha çok spor yapabilsinler diye mevcut bulunan çim sahaya alternatif olarak bir halı saha yaptırılmış olup Mayıs 2013 te faaliyete açılmıştır.Tutuklu/hükümlüler dönüşümlü olarak her hafta bir saat her iki sahadanda yararlanabilmektedirler.

Hava koşullarının açık havaya çıkmaya uygun olmadığı günlerde kurum içerisinde bulunan kapalı spor salonunda basketbol ve voleybol oynama imkanlarından faydalanabilmektedirler.

 

 

DENETİMLİ SERBESTLİK

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu eğitim iyileştirme çalışmaları kapsamında 31 temmuz 2013 günü saat 14:00 de kurum psiko-sosyal birimi tarafından ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülere tahliye sonrası denetimli serbestlik tedbiri uygulanması , denetimli serbestlik sürecine adapte olmaları ve tahliye sonrası eğitim iyileştirme çalışmalarına adaptasyonu kolaylaştırmak amacıyla Tekirdağ Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile işbirliği çerçevesinde Denetimli Serbestlik Nedir ? Konulu konferans verilmiştir. Konferansa hükümlülerin çok fazla önem vermiş olması ve yoğun katılımları bu konuyla ilgili ne dengi özverili olduklarının kanıtıdır.

 

ÖFKE KONTROL

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Psikolo-Sosyal birimi tarafından hükümlülere '' Öfke Kontrol Programı''  uygulanmaktadır. Halen devam eden programda 10 haftalık süreçte programa katılan hükümlülere ' öfkenin yönetilebilen duygusal ve doğal bir duygu olduğu , doğru yönetilebildiğinde olumsuz olduğu kadar olumlu yönlerininde olduğunu , öfke patlamalarında kırıp dökmenin, bağırıp çağırıp şiddet uygulamanın hiçbir şeyi çözmediğini aksine ilişkilerini bozduğunu, kendilerinin haklıyken haksız duruma düştüklerini ve kendilerini zayıf görmeye başladıklarını öğretmeyi'' amaçlamaktadır. Haftada 3 grup olarak devam eden Öfke Kontrol Programı sürekli hale getirilerek , öfke problemi yaşayan  tüm hükümlülerimize uygulanacak ve onlara gerek infaz sürecinde gerekse tahliye sonrası süreçte yararlarının olacağı düşünülmektedir.

 

 

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Web Sitesi © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.