Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Sıkça Sorunlan Sorular

  Soru: Görüş Saatlerini nasıl öğrenebilirim?

  Cevap: Hükümlü/tutuklulara kapalı görüş gün ve saatleri her ayın başında aylık olarak bildirilmektedir. Kapalı görüş saatleri sadece oda değişikliği durumunda değişir. Hükümlü/tutuklu ile hafta sonları yapılan telefon görüşmesinde öğrenilebilir ya da 0282 234 12 36 – 37 - 38 nolu telefondan arayarak öğrenebilirsiniz. Aylık açık görüşler ise her ayın son haftasıdır. Kurum tarafından belirlenir ve hükümlü tutuklulara açık görüş haftasından önce bildirilir. Hükümlü tutuklu ile açık görüş haftasından önceki son telefon görüşmesinde öğrenilebilir yada açık görüş haftasından önceki son cuma günü öğleden sonra 0282 234 12 36 – 37 – 38 nolu telefonu arayarak veya www.tekirdag1fcik.adalet.gov.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz.

  Soru: Ziyaret günümü veya saatimi değiştirebilir miyim?

  Cevap: Kapalı görüşler oda numaralarına göre açık görüşler Kurum tarafından belirlenir. Ziyaret saatleri değiştirilemez.

  Soru: Ziyarete girebilmek için hangi belgeleri getirmeliyim?

  Cevap: Hükümlü/tutuklu ile akrabalığını belge ile ispatlayamayan ziyaretçiler ziyarete alınmaz. Getirmeniz gereken belgeler ziyaret kabul bölümünde yayınlanmaktadır.

  Soru: Tutuklu/hükümlüye dışarıdan kitap getirebilir miyim?

  Cevap: Hükümlü tutukluya mesai saatleri içerisinde kitap getirilebilir. (Bayram ve özel günlerde yapılan ziyaretlerde eşya veya kitap alınmaz.)

  Soru: Tutuklu/hükümlüye nasıl para yatırabilirim?

  Cevap: Kurumumuz ziyaret kabul kısmında bulunan emanet para memurluğu veznesine (mesai gün ve saatleri içerisinde) kimliğinizi göstererek yatırabilirsiniz. Herhangi bir PTT şubesinden off-line havale yaparak, yapılacak olan havalede alıcı kısmına Adı Soyadı kısmını doldurup Adresi bölümüne Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yazarak gönderebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki adres yazılmayan havaleler yönetmelik gereğince PTT tarafından verilmemekte ve göndericiye iade yapılmaktadır.

  Soru: Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl eşya gönderebilirim?

  Cevap: PTT aracılığı ile (lacivert renk hariç) Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü adresine gönderebilirler.

  Soru: Avukat görüş saatleri ne zaman yapılmaktadır?

  Cevap: Hükümlü ile avukatı, meslek kimliğinin ibrazı üzerine, tatil günleri dışında ve çalışma saatleri içinde, bu is için ayrılan görüşme yerlerinde, konuşulanların duyulamayacağı, ancak; güvenlik nedeniyle görülebileceği bir biçimde, açık görüş usulüne uygun olarak görüştürülür.

  Soru: Yakınıma yiyecek içecek getirebilir miyim ?

  Cevap: Adalet Bakanlığının ilgili genelgesinde belirtildiği üzere Hükümlü ve Tutuklular kendilerine verilen iaşe harici ihtiyaçlarını kurum kantininden temin etmektedirler. Dolayısıyla içeri yiyecek içecek girişi yasaktır. Açık görüş günlerinde hükümlü ve tutuklular daha önceden kantinden temin ettikleri yiyecek ve içecekleri yakınlarıyla görüş yerlerinde tüketebilirler.

  Soru: Tutuklu/hükümlü ne kadar görüş yapabilirim ?

  Cevap: Ziyaret yönetmeliğinde belirtildiği üzere ayda 3 kapalı 1 açık görüş yapma hakkına sahiptirler. Haftalık 1 saat kapalı görüş ve ayın son haftası 1 saat açık görüş yapabilirsiniz. Eğer yakınınız ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış ise ayda 1 kez kapalı ve 1 kez açık görüş hakkına sahiptir.

  Soru: Tutuklu/hükümlüye hangi eşyaları gönderebilirim ?

  Cevap:Her türlü şalvar ve içerisinde demir bulunan ayakkabı, lacivert, askeri renklerdeki kıyafetler ve deri gurubu eşyalar alınmaz. Bunun haricinde aşağıdaki listede cinsi ve miktarları belirtilen eşyaları tutuklu/hükümlüye getirebilirsiniz.

  EŞYA VE MALIN CİNSİ

  İZİN VERİLEN MİKTAR

  PALTO , MONT VEYA KABAN

  2

  CEKET VEYA HIRKA

  2

  PANTOLON

  4

  TAKIM ELBİSE

  1

  GÖMLEK

  4

  TİŞÖRT

  3

  KAZAK

  2

  EŞOFMAN TAKIMI

  1

  PİJAMA

  2

  AYAKKABI

  1

  BOT

  1

  SPOR AYAKKABI

  1

  TERLİK

  2

  KRAVAT

  2

  KEMER

  1

  KOL SAATİ

  1

  HAVLU TAKIMI

  1

  BORNOZ

  1

  ATKI

  1

  MÜZİK ALETİ

  1

  İÇ ÇAMAŞIRI

  YETERİ KADAR

  BERE-ŞAPKA

  1

  KÜÇÜK KAFES KUŞU

  2

  KAFES

  1

  Soru:Telefon görüşmeleri için gerekli evraklar nelerdir?

  Cevap:

  1.)TELEFON FATURASININ ASLI (SON DÖNEME AİT OLACAK)

  2.)VUKUATLI NÜFUS KAYDI ÖRNEĞİ (FATURA SAHİBİNİN HÜKÜMLÜ VEYA TUTUKLUYLA YUKARIDA BELİRTİLEN AKRABALIK DERECESİNİ BELİRTEN VE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN BELGE.)

  3.)İKAMETGAH İLMÜHABERİ (GÖRÜŞME YAPACAK KİŞİYE AİT)

  4.)CEP TELEFONLARI İÇİN HATLI İSE FATURA KONTURLU HAT İSE ABONELİK SÖZLEŞMESİ 

  BU BELGELER AÇIK VEYA KAPALI GÖRÜŞ YOLUYLA VEYA POSTA VASITASIYLA CEZA VE İNFAZ KURUMLARINA ULAŞTIRILABİLİR.

  Soru:Tutuklu-Hükümlülerin yapabileceği telefon görüşmesi hakkında genel bilgiler nelerdir ?

  Cevap:

  1.) Kapalı kurumda bulunan hükümlüler, belgelendirmeleri koşuluyla eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları ve vasisi ile telefon görüşmesi yapabilir.

  2.) Telefonla görüşmeleri aşağıda belirtilen esaslara göre yapılır:

  a) Hükümlüler, haberleşme veya iletişim araçlarından yoksun bırakılma veya kısıtlama cezası ile hücreye koyma cezasının infazı sırasında olmamak koşuluyla, idarenin kontrolünde bulunan ve kurumun uygun yerlerine yerleştirilen telefonlardan yararlandırılır,

  b) Disiplin cezaları olsa bile, anne, baba, eş, çocuk ve kardeşlerin ölüm veya ağır hastalıkları veya doğal afet hâllerinde, hükümlülerin telefon görüşme hakları hiçbir şekilde engellenemez,

  c) Açık ve kapalı kurumlardaki hükümlüler; altsoy, üstsoy, eş ve kardeşlerinin ölüm, ağır hastalık veya doğal afet hâllerinde, kuruma ait telefon ve faks cihazından derhâl yararlandırılır. Bu hâlde, yapılan telefon konuşmaları o haftaya ait konuşma hakkından sayılmaz. Görüşmeler, tutanak ile belgelenir ve tutanaklar özel bir dosyada saklanır,

  d) Kurum personeli hükümlülere tahsis edilen telefonları kullanamaz,

  e) Hükümlüler, telefon görüşmesi hakkına sahip oldukları konusunda bilgilendirilir,

  f) Hükümlülerin telefonla görüşme gün ve saatleri, kurumda bulunan telefon adedi, başvuru sırası, kurumun asayiş ve güvenliği dikkate alınarak idare tarafından belirlenir. Hükümlüler görüşebilecekleri yakınlarından bir veya birden fazla kişi ile haftada bir kez ve bir telefon numarasıyla bağlantı kurarak kesintisiz görüşme yapabilir. Herhangi bir nedenle görüşme gerçekleşememişse daha önceden bildirilen numaralardan bir diğeriyle görüşebilir. Konuşma süresi görüşme başladığı andan itibaren on dakikayı geçemez. Ancak tehlikeli hükümlü oldukları idare ve gözlem kurulu tarafından belirlenen hükümlüler onbeş günde bir kez olmak ve on dakikayı geçmemek üzere sadece eşi, çocukları, annesi ve babası ile görüşebilir,

  g) Telefonla görüşme ücreti, görüşmeyi yapan hükümlü tarafından karşılanır. Görüşme için kullanılan telefon kartları kurum kantininde satılır. Müdürü bulunmayan kurumlarda telefon kartları, ücreti hükümlülerden alınmak koşuluyla görevli memurlar tarafından temin edilir. 

  Adres

  Muratlı Yolu 13. km Gündüzlü Mahallesi Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

  Telefon

  0 (282) 234 12 36 - 37 - 38

  0 (282) 234 12 31

  E-Posta

  tekirdag.1nftcikisaretadalet gov.tr